top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Chajęcka - Prezes Zarządu Welcomefinance

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 14 cze 2021

Wybór produktu bankowego jest z reguły skomplikowany. Trudność w podjęciu decyzji wynika między innymi z tego, że na jego cenę składa się wiele czynników: prowizja, ubezpieczenie, koszty okołokredytowe (np. wykonanie operatu szacunkowego). Większość z wymienionych opłat wchodzi w skład RRSO.

Wskaźnik ten jest przedstawiany procentowo. Jak wyjaśnić go najprościej? Zakładając, że RRSO wynosi 10%, inwestycja w wysokości kredytu musiałaby przynieść 10% zwrotu w ciągu roku, aby zadłużenie samo się spłaciło. Jest to bardzo użyteczne narzędzie do porównywania ofert z różnych banków. Należy jednak pamiętać, że aby móc porównać RRSO propozycji kredytowych, muszą być one zawsze wyliczone na tę samą kwotę i okres kredytowania, w innym przypadku takie porównanie wprowadzi nas w błąd.

Oferty banków mogą drastycznie różnić się od siebie. Skąd zdobyć najlepsze oferty do porównania RRSO? Możesz skorzystać z porównywarek w Internecie, czego odradzają eksperci, bowiem informacje zawarte w takich serwisach są często nieaktualne i nie można na ich podstawie poprawnie przeliczyć wszystkich elementów oferty. Ceną kredytu można manipulować, decydując się na ubezpieczenie oraz dodatkową kartę kredytową. Nie bez znaczenia dla instytucji finansowej będą też zadeklarowane wpływy na rachunek banku. Koszt kredytu jest także uzależniony od ilości wkładu własnego lub rodzaju inwestycji.

Możesz również pójść do każdego dostępnego banku i poprosić o indywidualną ofertę. Jest to wprawdzie czasochłonne, ale umożliwia zasięgnięcie informacji o szczegółach danej propozycji. Doradcy w banku będą jednak nalegali na spisanie wniosku kredytowego, co spowoduje złożenie przez każdy bank zapytania do Biura Informacji Kredytowej. Zapytania w BIK-u oznaczają, że dana instytucja sprawdza historię kredytową wnioskodawcy. Wskutek tych czynności bank zdobywa informacje o wszystkich jego zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz opóźnieniach w dotychczasowych płatnościach zobowiązań. Inne banki przetwarzają ilość zapytań dotyczących wnioskodawcy i na tej podstawie interpretują sytuację klienta. Jeżeli jest dużo takich zapytań, przyjmują, że dana osoba traci płynność finansową, a inne banki odmawiają jej dostępu do swojego produktu.

Jak widać, sytuacja finansowa osoby, która stara się o kredyt, jest dokładnie analizowana. Tylko osoby na co dzień obcujące z branżą finansową wiedzą, jak szybko i efektywnie porównać oferty oraz dobrze przygotować się do zaciągnięcia kredytu. Niezależnie od tego, czy pójdzie się do banku, czy do eksperta finansowego, zawsze otrzyma się wskazówki i pomoc w przejściu przez konieczną procedurę. Różnica jest taka, że bank będzie reklamował swoją ofertę, a pośrednik finansowy jest niezależny i przedstawi Ci propozycje dostępne na całym rynku.

Comments


bottom of page